Foodie Week: Uki Green, Ben Bagel i Miau Grau

Foodie F 15 kwietnia 2019

NOWE MIEJSCA: Tran Tran to nowa wietnamska restauracja przy Wilczej. Wola ma od lutego nową kocią kawiarnię Miau Grau. Właściciel słynnego Uki Uki przy Kruczej otworzył ponad tydzień temu nowiutkie Uki Green przy Koszykowej na tyłach Placu Konstytucji. Miejsce serwuje wegańskie rameny. Przy Garażowej na Mokotowie powstało nowe Karmel Cafe Bistro. Jinn & Joy to nowe miejsce z shishą i tureckimi wypiekami przy Chmielnej. Mokotowska ma nową miejscówkę skupioną na bajglach na ciepło – Ben Bagel. Żolborz ma z kolei nową kawiarnio-lodziarnię poświęconą lodom – Kuncer Lody Autorskie. Mr Pancake i Pizza Boyz połączyli siły i przenieśli się do wspólnej lokalizacji przy Marszałkowskiej.

WYDARZENIA: W praskim Koneserze zadebiutował w sobotę Targ Rolny Konesera i potrwa do 20 kwietnia. Ta edycja odbywa się specjalnie z okazji Świąt Wielkanocy, ale Targ ma funkcjonować cyklicznie co sobotę aż do września. Poprzedni weekend 4-6 kwietnia należał do 10 Warszawskiego Festiwalu Piwa odbywającego się na Stadionie Legii. W ramach cyklu Films For Foods pokazano film Alan Ducasse: kuchenne wyzwania w Kinie Muranów w piątek 12. kwietnia.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl odwiedziła Lokalną Bistronomię przy Nieporęckiej, gdzie zjadła same szlagiery polskiej kuchni.

TasteAway testowali nowy wegański ramen od Uki Green i porównywali go z innymi wegańskimi ramenami w Warszawie.  

Kulinarnie Niepoważni odwiedzili Waffle Bar niewielką knajpkę na Ochocie serwującą gofry w stylu amerykańskim.

Na Ostrzu Języka podziwiała food pairing w Maryensztadt Craft Beer&Food Skuszona pogodą wybrała się do miejsca z pięknym ogrodem – Miąższu przy Francuskiej, gdzie jednak miały miejsca „wielokrotne niedociągnięcia kulinarne”.

Good Place Warsaw odwiedził AleGlorię, gdzie skosztował „kuchni polskiej żywej, ewoluującej, ciekawej nawet dla tych, którzy dobrze są z nią obeznani”. Odwiedził również EdRed-a, gdzie „mięso jest produktem numer jeden”.