Foodie Week

Foodie Week: Bombaj Masala, Wir, Taverna Patris

Foodie R 27 maja 2019

NOWE MIEJSCA: W Praskim Koneserze otworzyła się nowa restauracja – Bombaj Masala specjalizująca się w kuchni indyjskiej. Nad Wisłą otworzył się Wir z kuchnią bliskowschodnią od Yafo i burgerami od Bobby Burger.

NOWA ODSŁONA:  Przy Tamce na początku kwietnia otworzył się Bystro Hot Dog Burger, bar specjalizujący się w burgerach i hot dogach wcześniej stacjonujący w formie foodtrucka przy Polnej. Grecka restauracja Taverna Patris zmieniła lokalizację, z Wału Miedzeszyńskiego przeprowadziła się na ulicę Grochowską. Wraz ze zmianą lokalizacji wprowadziła nowe menu.

WYDARZENIA: Fundacja Samodzielność od Kuchni zainicjowała charytatywną akcję Zjedz dla fundacji Samodzielność od kuchni, która będzie miała miejsce 1 czerwca. Tego dnia część dochodów z każdego zamówienia biorące w akcji restauracje  przekażą na kształcenie kulinarne dzieci z domów dziecka realizowane przez fundację w całej Polsce. Ruszyło Kulinarne Kino Letnie defabryka,  w ramach którego  do końca sierpnia w KRAMIE – sklepie ze zdrową, lokalną żywnością  przy ulicy Duchnickiej będą prezentowane filmy kulinarne. Za stronę filmową wydarzenia odpowiedzialni są FILMS for FOOD. W sobotę 25 maja w Muzeum Azji i Pacyfiku przy ulicy Solec odbyła się kolejna edycja Festiwalu Kulinarnego Smaki Azji i Pacyfiku. 

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica po bardzo udanej wizycie w nowej marokańskiej restauracji Dar Mounia przy Hożej natychmiast zaczęła szukać biletów do Marakeszu.

Madame Edith chwaliła azjatycką kuchnię w Wok & Talk polecając nową restaurację na lunch czy popołudniowe spotkanie.

Good Place Warsaw wpadł na wegetariańskie i rybne dania do Paloma nad Wisłą.

Kulinarnie Niepoważni sprawdzali dla kogo jest kuchnia wegetariańska odwiedzając Ósmą Kolonię.

Warszawski Smak zjadła  zdrowy i lekki lunch w Daddy Cool przy Nowym Świecie.

Foodie Week