5 miejsc na pizzę przygotowywaną przez Włochów

Foodie R 11 października 2013

Pizza. Jedno z najpopularniejszych dań serwowanych na świecie. W Warszawie podawana jest w bardzo wielu miejscach, ale gdzie jest najlepsza? Zdania na ten temat są oczywiście podzielone. My wychodzimy z założenia, że skoro pizza to danie kuchni włoskiej, warto się przyjrzeć pizzeriom, gdzie pizzę przygotowują Włosi. A Wy gdzie najchętniej jadacie pizzę?

pizza

5 MIEJSC NA PIZZĘ PRZYGOTOWYWANĄ PRZEZ WŁOCHÓW

Ave Pizza – ul. Topiel 12 – Kiedy Ave Pizza oświadczyła, że otwiera się miejsce z najlepszą pizzą w Warszawie, sporo osób nie dowierzało. Dziś Ave Pizza jest miejscem całkowicie dedykowanym pizzy. Pracują tu na zmianę Lino i Fabio, ojciec i syn, pizzaiolo od pokoleń. W ofercie ponad kilkanaście rodzajów pizzy, z podziałem na bianca i rossa, wszystkie na cienkim, chrupkim z zewnątrz, a jednocześnie miękkim cieście.

Mamma Marietta – ul. Wołoska 74a – Andrea Scarantino konkuruje o tytuł najpopularniejszego włoskiego szefa kuchni w Warszawie. Jego Mamma Marietta nieustająco potwierdza najwyższe standardy włoskiej kuchni. Andrea ma w menu 20 różnych rodzajów pizzy. Do naszych ulubionych należy ta z serem mascarpone.

Il Caminetto ul. Zwycięzców 46 – Il Caminetto od lat cieszy mieszkańców Saskiej Kępy domową włoską kuchnią. Ważną jej częścią jest oczywiście pizza. Walter Cherubini pochodzi wprawdzie z Umbrii, a nie ze stolicy pizzy Neapolu, ale słynie ze swojej prawdziwej włoskiej pizzy na cienkim cieście nie tylko na Saskiej Kępie.

Trattoria Giancarlo ul. Objazdowa 3, Wesoła – włoska trattoria Giancarlo Russo ściąga do odległej od centrum Wesołej sporo gości. W menu znajdziemy 20 rodzajów pizzy. Charyzmatyczny Giancarlo osobiście wyjaśni Wam, dlaczego robi najlepszą pizzę w okolicy.

Bella Napoli by Enzo Rossi – ul. Nałączowska 60 – Enzo wprawdzie dawno już nie piecze pizzy osobiście, ale w jego lokalu na Sadybie, za pizzę odpowiada Emilio.  W menu znajdziemy tu ponad 30 rodzajów pizzy i kilka calzone.