5 miejsc na domową włoską pastę

Joanna Mróz 26 czerwca 2016

Dobrą włoską pastę lubią wszyscy lub prawie wszyscy. Ale gdzie zjeść najlepszą? Najchętniej robioną na miejscu. Mamy dla Was dzisiaj kilka specjalnie wybranych miejsc.

P1220972

Cucina Popolare: Atramentowe tagliolini z krewetkami i szparagami

5 MIEJSC NA DOMOWĄ WŁOSKĄ PASTĘ

1. Mamma Marietta – ul. Wołoska 74a – wiadomo, że jeśli o prawdziwą włoską kuchnię chodzi, na Mammę można zawsze liczyć. Andrea Scarantino i jego zespół wyrabiają makaron według oryginalnych procedur Marietty. W menu znajdziemy m.in. ravioli nadziewane z kaczki na klarowanym maśle czy cannelloni z ragu z jagnięciny.

2. Dziurka od klucza – ul. Radna 13 – jeśli ręcznie zrobiony makaron wisi na widoku wszystkich gości, a poza makaronem do wyboru jest też maczaron (czarny makaron), może to oznaczać tylko jedno miejsce na Powiślu. W menu znajdziemy m.in. pappardele z królikiem, serem gorgonzola i białą czekoladą; czy maczaron z krewetkami, orzechowym pesto i pomidorkami cherry.

3. Mąka i Woda – ul. Chmielna 13a – pewnie większości kojarzy się z pizzą, ale przecież mają też ręcznie, codziennie robiony makaron. W menu m.in. tajarin – z cukinią, kwiatami cukinii i domową ricottą; czy gnocchetti sardi – z dzikiem, sycylijskimi pomidorami, czekoladą, czereśnią i szafranem.

4. Pook Pasta – Al. KEN 21 – domowej roboty makaron to nie tylko Centrum i Mokotów. Na Ursynowie od prawie trzech lat działa Pook Pasta, gdzie w menu m.in. maccheroni z radicchio di treviso, gorgonzolą i beszamelem; czy gnocchi z ragu z koziny. [aktualizacja – Pook Pasta została zamknięta pod koniec sierpnia 2016]

5. Cucina Popolare – ul. Piękna 56 (między Poznańską i Koszykową) – nie tylko robią tu makaron ręcznie, ale i na oczach gości! Pochodzący z Włoch Maestro Daniele Zucaro przygotowuje swoje makarony na sali. W menu znajdziemy m.in. swoje Spaghetti alla chitarra z szynka parmeńską i pomidorami, czy też atramentowe tagliolini z krewetkami i szparagami.

A Wy jakie miejsca wybieracie na domową pastę?