Foodie Week: Na Bałkany, Vege Love i Kongresówka

Foodie Z 28 stycznia 2019

NOWE MIEJSCA: Na Kabatach pod koniec roku otworzyła się restauracja Vega Ken z bliskowschodnią kuchnią wegetariańską. W Soho Factory w lokalu po Szklarni działa KOMU KOMU z mieszanką dań z kuchni bliskowschodnich i tex-mex. Niedaleko stacji metra Stokłosy Vege Love zaprasza na wegańską kuchnię z różnych stron świata. Kongresówka z niepospolitą kuchnią ze sporą ofertą dań z podrobów zajęła miejsce po Zmianie Klimatu na Kruczej.

WYDARZENIE: W sobotę w Kinie Muranów miała miejsce projekcja filmu „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata” połączona z dyskusją o umiejętnościach kulinarnych celebrytów.

NOWE MENU: Restauracja Na Bałkany z Koszykowej wprowadziła nowe menu – znajdziemy w nim m.in. wegański Portobello Burger, panierowane talarki z cukinii, czarny makaron z jagnięciną i grzybami czy kurczak w figach.

 

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

 

Good Place Warsaw ocenił, że dewizą Rico jest kulinarny luz – chce się tu wracać, posiedzieć, podgryzać i popijać.

Kulinarnie Niepoważni namawiają, żeby zajrzeć do Skamiejki po klimat, kompot i pierogi, a tym którzy szukają lokalu wege ze smakami kuchni Bliskiego Wschodu rekomendują Shuk.

Madame Edith poleca Tagine Street Food na niezobowiązujące spotkanie w gronie znajomych.

Na Ostrzu Języka uznała, że Ferment Praski to przyjemnie miejsce, w którym karmią jak w bajce.

Tasteaway mają nadzieję, że Rico podziała dłużej w lokalu przy Jana Pawła II i zaliczyli Piselli z Gocławka do ulubionych miejsc na pizzę neapolitańską.

Warszawski Smak w samych superlatywach wypowiedziała się o San Thai, gdzie według niej jest smacznie, autentycznie i bardzo aromatycznie.

.

 

 

 

 

 

 

.