FOodie Week

Foodie Week: Dar Mounia, Lukullus w St.Tropez, W Orbicie Słońca

Foodie R 17 czerwca 2019

NOWE MIEJSCA: Przy Marszałkowskiej, pod arkadami MDM otworzyło się nowe miejsce z pizzą i szprycerami – W Orbicie Słońca. Dar Mounia to nowa restauracja z kuchnią marokańską z szefową kuchni z Marakeszu otwarta niedawno przy Hożej. Kolorowe bowle inspirowane kuchnią Pacyfiku zjemy w Aroha Bowl  w pasażu Smyczkowa na rogu Puławskiej i Smyczkowej. Znany w całej Warszawie Lukullus, otworzył  lodziarnię Lukullus w St. Tropez przy Rozbrat. Na Żoliborzu, przy placu Inwalidów otworzyła się  włoska restauracja Trattoria Rucola.Nowa restauracja Wschodnia Strona Wisły powstała także na Pradze Północ przy ulicy Burdzińskiego.

NOWA ODSŁONA: Restauracja z kuchnią bliskowschodnią – Kumin zmieniła lokalizację. Przeprowadzili się do nowego większego lokalu przy Gagarina  i wprowadzili nową kartę dań.

ZAMKNIĘCIE: Po 6 latach od otwarcia zamyka się DOM, restauracja przy Mierosławskiego na Żoliborzu. Lokal działa tylko do końca czerwca.

WYDARZENIA: W sobotę i niedzielę 8 i 9 czerwca na Plaży Wilanów i  klubie Iskra na Polu Mokotowskim odbył się festiwal lodów rzemieślniczych.W sobotę 15 czerwca odbyła się druga edycja Festiwalu Piwowarów Domowych. W niedzielę 16 czerwca w Fortecy Kręglickich odbyła się druga edycja Festiwalu Win Polskich – Białe Czerwone.

APLIKACJE: MojStolik to nowa kompleksowa platforma rezerwacyjna od niedawna dostępna dla warszawskich restauracji. Pozwala lokalom gastronomicznym na wygodne zarządzanie rezerwacjami stolików w czasie rzeczywistym i integruje wszystkie kanały komunikacji z gośćmi: telefon, email, aplikację mobilną MojStolik i tzw. walk-in.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica wybrała się do nowej restauracji Szóstka w hotelu Warszawa na ekscytującą opowieść o warzywach z widokiem na Warszawę.

Madame Edith podzieliła się pozytywnymi wrażeniami z Paloma, który według niej będzie bardzo gorącym adresem tego lata.

Tasteaway ponownie opisali restaurację Kumin, w tej chwili jedną z najbardziej ulubionych w mieście.

Ale Meksyk

Warszawski Smak opisała nowe menu degustacyjne w Opasłym Tomie, zaprezentowane na spotkaniu dla blogerów. Wybrała też 5 miejsc na ramen w Warszawie.

Good Place Warsaw ocenił pozytywnie restaurację B52, która wprowadziła go w dobry, wakacyjny nastrój.

Na Ostrzu Języka wybrała się na szparagi do Liberte Bistro a Vin, którym przyznała mistrzowski pas.

FOodie Week