foodie week

Foodie Week: Mr Greek Souvlaki, Wolna Europa, Lokal’s

Foodie R 21 października 2019

NOWE MIEJSCA: Kilka nowości na Mokotowie: Przy Wołoskiej  w miejscu zamkniętej restauracji Mamma Marietta otworzyła się nowa wietnamska restauracja Pho Kwadrat. Pierwszy w Polsce sklep z rumuńskim jedzeniem Rumuńskie Smaki otwarto niedawno przy Puławskiej. Na osiedlu Biały Kamień działa nowe miejsce z kuchnią polską Zeppelin Bistro. Nowa restauracja z kuchnią belgijską i europejską Wolna Europa pojawiła się przy Malczewskiego.

A co się dzieje poza Mokotowem? O dwie nowe restauracje wzbogaciły się Bielany. Lokal’s Food Craft Beer to restauracja z  kuchnią opartą o smaki z różnych stron świata, a także bar z lokalnymi piwami rzemieślniczymi przy Sokratesa. Miłośników kuchni włoskiej  ucieszy pojawienie się restauracji Hutnik przy ulicy Wrzeciono.

Na Saskiej Kępie od niedawna działa  Mr. Greek Souvlaki nowa  restauracja z kuchnią grecką prowadzona przez Greka.

WYDARZENIA:18 listopada w Centrum Praskim Koneser odbędzie się międzynarodowa konferencja gastronomiczna International Interchange zorganizowana przez Made for Restaurant. Dla czytelników Warsaw Foodie przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety. W niedzielę 20 października na Saskiej Kępie odbył się Onigiri Summit – wydarzenie poświęcone kuchni japońskiej, a w szczególności onigiri czyli tradycyjnemu daniu z ryżu popularnemu w Japonii.

ZAMKNIĘCIA: Pół roku  po otwarciu zamknięto włoską restaurację Amuni. 

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Kulinarnie Niepoważni bez mrugnięcia okiem jedli nie swoje zamówienie i ochrzścili Eden Bistro rajem dla wegetarian. Wybrali także swoje ulubione miejsca z kuchnią włoską w Warszawie.

Na Ostrzu Język również odwiedziła Eden Bistro i wyszła oczarowana i jesiennym menu.

foodie week